Nová příručka pro sběratele známek a celin protektorátu ČaM

PDF verze -> Nová příručka pro sběratele známek a celin protektorátu ČaM (PDF, 139 kB)

František Beneš

Dlouhých dvanáct let uplynulo od předchozího vydání specializované příručky Pofis, věnované emisní činnosti známkové země protektorát Čechy a Morava. Sběratelé sice tak dlouho bez katalogu nebyli – v průběhu té doby vyšly dva katalogy v edici PofisMini, z nichž zejména ten žlutý z roku 2010 se ukázal nadmíru užitečným a hlavně praktickým – ale co je to platné, příručka je příručka, a ta na trhu citelně chyběla.

Došlo to dokonce tak daleko, že vydání z roku 2000 bylo na internetových aukčních portálech nabízeno za mnohem vyšší cenu, než pořizovací – zaznamenali jsme, že celkem odrbaný výtisk se před pár měsíci prodal za neuvěřitelných 800 korun! S tím je teď ale nejspíš konec, protože nové vydání, které vychází současně s červencovým číslem Filatelie, to staré v mnoha směrech překonává. Však jsme si s ním tady dali velkou práci – bez přehánění to byl nejsložitější úkol, před kterým jsme zatím ve vydavatelské činnosti Pofis stáli. Jen shromáždění potřebných podkladů – odborných i cenových – trvalo několik let, a jejich zpracování do přehledných tabulek další měsíce. Své si vyžádala také grafická úprava, která by měla umožnit co nejkomfortnější užívání.

Jak ale říkal můj tatínek: Nikdo se neptá, jak dlouho jsi to dělal, ale každý se ptá – kdo to dělal? A z tohohle hlediska snad výsledek dopadl uspokojivě. Dokonce v našich očích tak, že bychom směr nastavený v tomto vydání rádi použili jako standard i pro publikace věnované dalším státům a údobím, tedy ČSR I, ČSR II a ČR. Posílení studijního přístupu. Přehledné řazení variant. Katalogizace provedená tak, aby záznam bylo možno použít nejen jako informaci, ale i jako chyběnku s možností zaznamenat stav sbírky. Srozumitelné popisy a názorné ilustrace. A v neposlední řadě reálné cenové záznamy. To vše by mělo být běžným standardem. Samozřejmě ne všechno se podařilo dotáhnout do podoby, kterou bychom dopřáli. Čím hlouběji jsme se do studia materiálů ponořili, tím víc jsme cítili, že rozhodně nejsme na konci procesu jeho poznání. Zejména otázka stanovení počtu použitých TD u HT známek, jejich co nejsnadnější rozlišení a výběr přiměřeně výrazných deskových vad – to je úkol, jehož nemalá část na nás teprve čeká. Ale každá mince má dvě strany, a tak i tenhle stav není jen nevýhoda, ale současně velká výhoda! Zájemcům o bádání v téhle oblasti totiž poskytuje poměrně široké pole, na němž mohou vlastními silami dospět k zajímavým výsledkům. Vždyť koho by bavilo zabývat se něčím, co už je zcela zpracováno, a nemůže nás už tedy ničím překvapit!

Od nové příručky si proto slibujeme i vzrůst zájmu o válečné údobí. Pokud se pro ni rozhodnete, přáli bychom si, aby vám byla dobrým průvodcem. A abyste nekupovali zajíce v pytli, zařadili jsme do tohoto čísla Filatelie na ukázku její úvod, a pak několik zajímavých stránek. Pokud vás zajímá, co přesně v ní najdete, snadno to zjistíte z jejího obsahu, který rovněž vyobrazujeme.

Nová příručka je jednou z nabídek dnešní Zásilkové služby Profil. Pro členy Klubu Filatelie jsme zařadili kupon na zvláštní slevu ve výši 50 Kč. Ta platí do konce prázdnin a uplatnit ji můžete v prodejně Profil v Praze, a dále v prodejně Trojan v Pardubicích a v Filatelie Hobby v Brně. Samozřejmě ho můžete přiložit i k objednávce zaslané poštou do Zásilkové služby.

Přáli bychom si, aby vám nová příručka byla dobrým pomocníkem, a těšíme se, že nám k ní napíšete své postřehy a připomínky.