Staré padělky zepelínových dopisů

PDF verze -> Staré padělky zepelínových dopisů (PDF, 334 kB)

František Beneš

Německé zepelínové dopisy ze třicátých let jsou obvykle pravé – už proto, že samotné známky pro vzducholodní poštu bývají dost drahé, a tak padělatelům nestálo za to je pro tento účel používat. Neplatí to však vždycky, takže i tady se musíme mít na pozoru. Ukázat si to můžeme na trojici zjevně starých padělků celistvostí, pocházejících z doby, kdy vznikaly i ty zaručeně pravé.

Jde o dva dopisy a pohlednici, pocházející ze staré sbírky, o nichž se majitel domníval, že jsou dobové a pravé. V prvním měl pravdu – vznikly nejspíš ve druhé polovině třicátých let, ve druhém se však mýlil – ve všech třech případech jde o padělky ke škodě sběratelů.

Nejsou to však možná padělky úplné, není totiž vyloučeno, že jeden prvek na nich může být pravý. Chcete se zamyslet který? Napřed si je vyjmenujme. Na každé celistvosti je: známka, podací razítko a dva nebo tři různé kašety.

Pokud jste sledovali články o padělcích československých leteckých dopisů první emise, asi vás napadlo, že i tady bude pravá známka. Není to ale pravda, jak si za chvíli ukážeme. Padělné jsou i všechny zepelínové kašety – takže zbývají podací razítka. Ta se zdají pravá, ale rozhodně nebyla otištěna v den, ba ani v rok na nich uvedený (1935). Jak to můžeme vědět? Na napodobeninách známek je totiž v levém dolním rohu nenápadná poznámka Reprint 1937. Při prohlídce pod lupou pak vidíme, že obraz známek není tvořen charakteristickým hlubotiskovým rastrem, a rámeček je dokonce zcela slitý. Výrazná průsvitka, dobře viditelná na okrajích archu, ve skutečnosti není v mase papíru, ale je natištěna na jeho povrchu.

Příběh tedy známe: padělatel použil soukromě zhotovené napodobeniny drahých známek, které nalepil na obálky a pohlednice a nechal z ochoty orazítkovat s přetočeným datem (pokud nešlo o razítko odcizené, či dokonce jeho padělek). Na obálky doplnil otisky padělaných zepelínových kašetů a dopsal adresy. A protože tohle všechno se stalo už velmi dávno, jeho výrobky nabyly na důvěryhodnosti tím, že po generace ležely ve filatelistických sbírkách. Nyní se však opět objevily na trhu, a bohužel nejde jen o vyobrazenou trojici. Čtenáři naší rubriky se však jimi napálit nedají.