Pof. 785 – Pepi, stačí říci Pepi!

PDF verze -> Pof. 785 – Pepi, stačí říci Pepi! (PDF, 183 kB)

František Beneš

Název emise: Osobnosti – Josef Bican
Den vydání: 18. 9. 2013
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: 13 Kč; č. 785 (ČP)

Výtvarný návrh: Zdeněk Netopil
Rytina: Bohumil Šneider
Rozměr známkového obrazu: 23 x 40 mm
Druh tisku: OTr (černá) + HT (červená, oranžová, žlutá); vytiskla PTC Praha
Tisková forma: 2x 50
FDC: OTp v barvě hnědé; tisk PTC Praha

 

Jak se asi cítí Slávisté, s jejichž fotbalovým mužstvem už došla trpělivost i fanouškům, a ti nejagresivnější z nich po prohře s Jabloncem přivítali vlastní hráče sprškou kamenů! To všechno ve dnech, kdy si Slavia – a s ní i celý český fotbal – připomíná své nejslavnější doby, u příležitosti 100. výročí narození Josefa Bicana, snad nejlepšího fotbalisty naší historie a rozhodně nejznámějšího slávisty.

Josef Bican (1913-2001), řečený Pepi, legendární útočník a světový rekordman co se počtu vstřelených branek týče (bylo jich prý na 4.500!), povýšil svou hru na umění. Obdivovali ho fanoušci, i ti, kdo se o fotbal jinak nezajímali. Ač Vídeňák místem narození, původem a srdcem celý život Čech, který odmítl po válce profesionální zahraniční angažmá a zůstal v milované Slavii (což ho později přivedlo k místu pomocného dělníka v kladenských hutích). Dodnes je jejím symbolem, i když se jeho rodina k současnému klubu – nejspíš oprávněně – nezná.

Představujeme si, že právě takovým hráčům, jako byl Pepi, v ochozech stadionů nadšeně fandily postavy románů a povídek Karla Poláčka. Vítězslav Houška, šéfredaktor našeho časopisu, ve své knize Věčná Slavia o Bicanovi říká: „Střílel branky, i když ho střežilo trio obránců. Byl rvavý, hravý, průbojný, nekompromisní. Utekl komukoli a každou skrumáží proklouzl s lehkostí pierota. Klamal tělem, nohama, rameny jako lišácký boxer. Omýlil sebebedlivějšího hlídače a kráčel kupředu jako na procházce s míčem na provázku. Když tlumil balón, věděl, jak na to, aby mu neodskočil od nohy; když přihrával, měla jeho obstarožní kopačka cit chirurga i rytce a přesnost kybernetického počítače.“

Bican si vlastními silami vydobyl obdiv a lásku mnoha lidí, talentem a bezmezným úsilím se prodral mezi nejznámější osobnosti národa, slavný byl i zahraničí. Na jeho fotbalovou éru máme řadu vzpomínek i v našem oboru, například příležitostné razítko ke slavnému zápasu Slavia – Ferencváros Budapešť ze 4. září  1938, který skončil 2 :2, aby v odvetě o týden později Bican důležitou přihrávkou přispěl k vítězství svého mužstva 2 : 0 a tím k získání Středoevropského poháru. V temných předmnichovských dnech to byl jeden z mála světlých okamžiků, kdy ohrožený národ pocítil chvíle štěstí.

Josef Bican si svou sportovní minulostí jistě zasloužil, že nalezl místo posledního spočinutí na pražském Vyšehradském hřbitově, kde byla vztyčena jeho kamenná busta.

Se známkou vychází obálka dne vydání a připraveno bylo i příležitostné razítko.