Unikátní příčka?

PDF verze -> Unikátní příčka? (PDF, 478 kB)

František Beneš

Přesně před 11 lety, ve F2/2000, P. Folprecht zakončil svůj článek Známka 500 h Hradčany s převráceným černým přetiskem SO 1920 úvahou: Dosud jsou známy známky jen s II. typem spirály. Existují však i s I. typem spirály (tedy ze ZP 32 a 35/2) nebo II. typem příčky? Krátce – Máte ji?

Odpověď by totiž napomohla objasnit, kolik těchto vzácných známek vzniklo, zda jich byl přetištěn celý arch, nebo jen jeho část, popř. jak velká. Nyní jsme odpovědi o kousek blíž. Byl nám totiž předložen exemplář se stejným charakteristickým obtiskem, ale s II. typem příčky. Jde o známku z 15. ZP, čemuž odpovídá nejen sama dlouhá příčka, ale i další znaky tohoto pole.

Převrácený přetisk by měl logicky pocházet z 86. ZP přetiskové desky. V Tovačovského Monografii snadno zjistíme, že toto pole z TD A/2 (a A/3) nese charakteristickou deskovou vadu přetisku – skvrnu (bod) v horní části písmene S (SO). A ta se také na zkoumané známce nachází. A protože známka II. typu příčky je v archu z 2. TD jen jedna, jde nejspíš o unikát – vzhledem ke vzácnosti výskytu těchto známek a jejich vzájemné podobnosti (charakteristický obtisk) nepředpokládáme, že by jich bylo přetištěno více než arch, a možná dokonce jen jeho část. I tak jde ale o povzbuzení pro další sběratele. Příčku tedy máme – a co I. typ spirály?