Pof. 807 – 420 let od založení nejstarší papírny u nás

PDF verze -> 420 let od založení nejstarší papírny u nás (PDF, 78 kB)

František Beneš

Název emise: Technické památky – Ruční papírna ve Velkých Losinách
Den vydání: 28. 5. 2014
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: 13 Kč; kat. č. 807 (ČP)
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Adolf Absolon
Rytina: Martin Srb
Tisk: Poštovní tiskárna cenin Praha
Druh tisku: OTr v barvě hnědé + HT v barvě okrové
Tisková forma: 2x (30 + /8 + 4K/)
FDC: OTp v barvě černé

Velké Losiny na Šumpersku si obvykle spojujeme s ručním papírem, který je tu vyráběn už od konce 16. století. Papírenskou manufakturu založil počátkem devadesátých let osvícený svobodný pán Jan ze Zierotina, a už o několik let později ji emfyteuticky prodal papírníkovi Ondřeji Klugovi. U výrazu emfyteuticky se zastavme – šlo o tehdy běžnou kombinaci prodeje a nájmu (vlastně prodeje nájmu), kdy původní vlastník obdržel sjednanou částku a pak každoročně ještě pevně stanovený poplatek; kupující tedy nebyl pravým vlastníkem, ale spíše nájemcem, byť s právem majetek odkázat či dále postoupit. První papír s průsvitkou v podobě erbu zakladatele je doložen z roku 1596, a od té doby se tu nepřetržitě vyrábí starobylým způsobem dodnes.
Žerotínové (jak se později psali) počátkem 19. století prodali losinské panství Lichtenštejnům, to už ale papírnu vlastnila (tentokrát skutečně) rodina Matyáše Wernera, která ji udržela v provozu přes tvrdou konkurenci průmyslově vyráběných „strojových“ papírů. Výrobu losinského ručního papíru možná zachránily věda a umění – konkrétně jeho výborné vlastnosti při filtrování, a pak jeho užívání při tisku grafických listů a bibliofilií. Reprezentativní podoba listů formátu A4, s výraznou průsvitkou a charakteristickými nerovnými okraji, jej předurčuje i pro slavností podobu korespondence, na diplomy a dekrety, pro něž je používán dodnes.
Tradiční výroba ručním čerpáním, z rozmělněné směsi obsahující především bavlnu a len, se v Losinách udržela i za socialismu, kdy papírna byla součástí podniku Olšanské papírny. Tehdy jsme ji v polovině 70. let s kamarádem Ivem jako studenti o prázdninách navštívili a vyzkoušeli si vyrobit vlastní listy ručního papíru. Byl to docela zážitek, který doporučuji i vám. Dnes je papírna národní kulturní památkou a současně samostatnou akciovou společností. V rekonstruovaných prostorách probíhá nejen výroba, ale je tu i muzeum papíru, které určitě stojí za celodenní výlet. Pro nás filatelisty je to jedinečná příležitost, jak se seznámit s tímhle základním materiálem pro většinu poštovních známek, celin a celistvostí, 30. května se zde konal křest nové známky, příležitostné razítko nese domicil Velké Losiny. Otevírací doba muzea je od 9 do 17 hodin, vstupné je 95 korun. Pokud se vám návštěva zrovna nehodí, můžete se alespoň podívat na čtvrthodinový záznam prohlídky na YouTube (zadejte Ruční papírna Velké Losiny).
Známka má nominální hodnotu 13 korun (což chválíme) a vychází s ní obálka dne vydání s obrázkem historického ručního lisu, na níž je otištěno příležitostné razítko s kresbou nejstarší průsvitky s zierotínským erbem.