Nenápadné kouzlo muzeí

Nenápadné kouzlo muzeí

František Beneš

Název emise: Generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM v Praze
Den vydání: 15. června 2022
Hodnota: „E“ (=39 Kč ke dni vydání); Kat. číslo: 1163
Rozměr známkového obrazu: 23 x 40 mm
Výtvarný návrh: Miroslav Roubíček
Druh tisku: OF; Papír: fl-an-OF; Tisk: Hradištko, sro.
Tisková forma: 2x 50; Náklad: 400 tis.
Tisk FDC: digitální tisk; Hradištko, sro.; Náklad: 2.600

Muzea mám rád, už jako kluk jsem do nich často chodil, napřed s rodiči a později s holkama, bylo to elegantnější a taky o dost levnější, něž je zvát na diskotéku. Inu, studentské vstupné bylo před těmi padesáti lety levné, nad něj se v muzeu nebo galerii nedalo utratit skoro nic, sály byly liduprázdné, což svědčilo držení za ruku a nesmělým dotekům, a když jste tam šel podruhé nebo potřetí, člověk už věděl, co je kde vystaveno, takže v těch dívčích očích v šestnácti vypadal pomalu jako intelektuál. Z těch dávných dob mi sympatie k těmhle institucím přetrvala dodneška, a to nemluvím o sympatiích vzniklých později – k muzeu Poštovnímu, které my filatelisti považujeme vlastně za svoje a za mnohé mu vděčíme, k muzeu Národnímu, jež velkoryse poskytlo své prostory ke krásné filatelistické výstavě na přelomu let 2020/21, k Muzeu Alfonse Muchy, které významně podpořilo Světovou výstavu PRAGA 2018, i k řadě dalších muzeí po celé republice, které nám filatelistům tak či onak pomáhají a s nimiž rádi spolupracujeme.

Zaměstnanci muzeí – muzejníci – jsou většinou nenápadní pracanti, kteří si svou dráhu vybrali srdcem a setrvávají na ní od studií až do důchodu (a mnozí i v něm). V celosvětovém kontextu se muzea a jejich pracovníci sdružují v Mezinárodní radě muzeí – ICOM, jejímž bylo Československo v roce 1946 jedním ze 14 zakládajících států (dnes je jich už 137!). V tom lze spatřovat jistou podobnost s Mezinárodní filatelistickou federací FIP, u jejíž kolébky rovněž stála naše republika a v jejímž čele pak po mnoho let byl našinec Ladislav Dvořáček (což v dobách železné opony u organizací tohoto typu, tedy s převahou západních států, bylo naprostou výjimkou). Našinec, ředitel Moravského muzea v Brně Jiří Jelínek, totiž v sedmdesátých letech stál i v čele ICOM.

A tak těm našim i zahraničním muzejníkům přejme, že do emisního plánu byla zařazena známka ke 26. konferenci ICOM, která ve druhé polovině srpna proběhne v Kongresovém centru v Praze. Známka je hezká, i když pro nezasvěcené bude vyobrazení na ní asi trochu rébusem. My ale víme, že modrá trubka vpravo dole odkazuje na Poštovní muzeum a figurka vlevo je Věstonická Venuše i význam ostatních symbolů na známce a FDC můžete zkusit identifikovat sami.

Na co vás však chci obzvlášť upozornit, je podoba tisku známky. Můžete-li, schválně si na ni vezměte silnější lupu a s překvapením uvidíte, že nevidíte žádný rastr – známka je totiž tištěna pérově, čtyřmi přímými barvami. To jí povyšuje z obyčejného barvotisku (viz například nová známka s tramvají) do úplně jiné kategorie, a pokud bychom ve vydávání pouze ofsetových známek pokračovali (s ocelotiskem o více polích je to zatím silně nejisté), tahle nová známka ICOM by měla být lodivodem, jejž by ostatní emise měly následovat.