Pof. 766 – Je tu Krtek a dýchlo na nás dětství…

PDF verze -> Pof. 766 – Je tu Krtek a dýchlo na nás dětství… (PDF, 322 kB)

František Beneš

Název emise: Krtek a raketa
Den vydání: 29. 5. 2013
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: A (v den vydání 10 Kč) – č. 766 (ČP)

Výtvarný návrh: Zdeněk Miler
Grafická úprava: Otakar Karlas
Rozměr známkového obrazu: 30 x 23 mm
Druh tisku: plnobarevný OF; vytiskla PTC Praha
Tisková forma: 6 sešitků po 10 známkách
FDC: plnobarevný OF; tisk PTC

Kdo by si nevzpomněl na roztomilého a přitom svou bezbranností i tak trochu dojemného Krtečka, který si na obrazovce šil kalhotky, jezdil autíčkem, zahradničil a prováděl spoustu dalších činností, které za bezmála půl století od jeho narození pobavily a potěšily generace dětí i dospělých. Celkem je těch filmových příběhů k padesátce, a vedle nich spousta knížek, leporel, a samozřejmě obrázků a hraček.

Tvůrce jejich hrdiny, Zdeňka Milera (1921 – 2011), nemusíme nijak zvlášť představovat. Tenhle sympatický výtvarník byl populární už za svého života, a jeho devadesátku předloni připomněly snad všechny naše sdělovací prostředky. A není divu, vždyť se řadí mezi nemnoho našinců, kteří se proslavili v dalekém světě a jeho tvorbu znají lidé od Japonska po Spojené státy.

Populární Krtek na našich známkách už vyšel, tentokrát je tu zobrazen v raketě, což je dobrá připomínka skutečnosti, že po Vladimíru Remkovi je to teprve druhý „Čech“, který se dostal do skutečného vesmíru. Je skvělé, že se toho jeho tvůrce dožil – a byl to určitě vítaný dárek v roce jeho jubilea, když 16. května 2011 vynesl raketoplán Endeavour Krtka na oběžnou dráhu, odkud si pak mohl dva týdny prohlížet Zemi. Na ní opět přistál 1. června – a měl tak o hodně víc štěstí, než kresba Petra Ginze, druhý český artefakt související s naší známkovou tvorbou, která o osm let dříve shořela při tragické havárii raketoplánu Columbia.

S odchodem svého tvůrce nás však Krtek rozhodně neopouští. Jak víme z televize a časopisů, jeho osudů – a celého Milerova díla – se ujala jeho sympatická vnučka Karolína (23), která má s Krtkem velké plány. Už teď se promítají jeho filmy jako večerníček v Číně a v plánu má i dobýt Ameriku!