Pof. 796 – Pes čtyřlístek sežral…

PDF verze -> Pof. 796 – Pes čtyřlístek sežral… (PDF, 311 kB)

František Beneš

Název emise: Pro štěstí „A“ (výplatní písmenová známka s kupony pro přítisky)
Den vydání: 20. ledna 2014
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: písmenová známka „A“ – č. 796 (ČP)
Výtvarný návrh: Jiří Slíva

Rozměr známkového obrazu: 23 x 30 mm
Druh tisku známek i FDC: plnobarevný OF; vytiskla PTC Praha
Tisková forma: 9 známek + 12 kuponů; část nákladu s potištěnými kupony (celkem 3 různé kresby), část nákladu s nepotištěnými kupony, na něž bude možné nechat zhotovit přítisky podle přání
Papír: fl-an-OF;   Náklad: tisk neukončen

Do rodiny známek s kupony pro přítisky přibyla další, avizovaná jako „Pro štěstí“. Tomu jistě odpovídá kresba čtyřlístků ve váze i čtyřlístku samostatného na kuponech. Jak se ale adresáti dopisů a pohlednic vyrovnají s pejskem okusujícím čtyřlístek, od znamenitého tvůrce kresleného humoru Jiřího Slívy, je otázkou. A to už nehovoříme o pejskovi s knihou pod lampou. Tady autor prostě už honil moc zajíců, a kombinace osvědčeného loga „Slyší hlas svého pána“ a čtyřlístku pro štěstí prostě dohromady nejde. Možná ale ten usměvavý pejsek čtyřlístek ve skutečnosti neokusuje (jak je uvedeno v oznámení vydavatele), ale snaží se ho vytrhnout ze země a přinést svému pánovi. Pak by samozřejmě bylo vše v pořádku a obraz známky by dostál názvu emise. Jak je to doopravdy, ví jenom autor; filatelisté, pisatelé dopisů a jejich adresáti si to budou muset domyslet.

Kresebnou výzdobu FDC tvoří vyobrazení pejska sedícího na malířské paletě, na níž jsou místo barev umístěna psí hovínka. Razítko zbrazuje čtyřlístek s nekonečně dlouhým stonkem, zatočeným do spirály.

Kvalitní humor je ve skutečnosti vážná věc, protože rozesmát lidi je zatraceně těžší, než je vylekat nebo rozplakat. Buďme proto rádi, že se vydavatel našich známek a Česká pošta snaží známkovou tvorbu čas od času odlehčit.