Pof. 804 – Zlatovlásčin pohádkový zámek

PDF verze -> Pof. 804 – Zlatovlásčin pohádkový zámek (PDF, 113 kB)

František Beneš

Název emise: Krásy naší vlasti – Červená Lhota
Den vydání: 26. 3. 2014
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: 17 Kč; kat. č. 804 (ČP)

Rozměr známkového obrazu: 26 x 40 mm
Výtvarný návrh: Jan Kavan
Rytina: Bohumil Šneider
Druh tisku: OTp v barvách žlutá, růžová, zelená, červená a černá; vytiskla PTC Praha
TF: 8
FDC: OTp v barvě tmavě hnědé; tisk PTC Praha

Jorga Kotrbová a Petr Štěpánek jako Zlatovláska a Jiřík už čtyřicet let okouzlují diváky v televizní pohádce na motivy K. J. Erbena. Kdo by neznal příběh o mládenci, který přes zákaz ochutnal kousek masa z kouzelného hada a díky tomu rozuměl řeči zvířat! Kulisou příběhu s mnoha písničkami a oblíbenými herci byl zámek Červená Lhota, vypadající ve srovnání s ostatními našimi paláci a zámky cizokrajně. Tyčí se na skále nad vodou, a když si na Youtube pohádku najdete a pustíte, ve třicáté minutě záznamu uvidíte, jak se k němu Jiřík blíží na lodičce a zámek se přitom odráží v hladině rybníka, podobně, jako na známce. Voda je ve filmu sice modrá, a ne zelená, a zámku jsou v odrazu vidět okna, ale kdo by se zabýval maličkostmi.

Pohádkový zámek leží v Jižních Čechách, dvacet kilometrů od Jindřichova Hradce, výlet sem se dá spojit třeba s projížďkou historickým vláčkem, Jindřichohradeckou úzkokolejkou. A když už tu budete, můžete napodobit Jiříka, půjčit si pramici a zámek si prohlédnout z vodní hladiny.

O historii zámku by se dalo mluvit dlouho, v polovině patnáctého století tu byla založena tvrz, která pak spolu s panstvím až překvapivě často měnila majitele, kteří ji v průběhu staletí přestavěli na zámek, a i ten prošel mnoha úpravami. Po roce 1945 byl konfiskován na základě Benešových dekretů a byla v něm zřízena dětská ozdravovna; nyní je už po desítky let ve správě Národního památkového ústavu, jako národní kulturní památka. I když leží mimo hlavní turistické trasy, je v podstatě maličký, nepyšní se významnými sbírkami, neudály se tu žádné dějinné události a pochlubit se nemůže ani pobytem významných osobností, přesto ročně přiláká na sto tisíc návštěvníků. Pokud mezi ně dosud nepatříte, možná vám nová známka dá ten správný impuls, abyste to napravili. Víte, že tu vystavují vycpanou „poštovní medvědici“ ze Sibiře? A k vidění je tu i portrét nejošklivější panovnice světa, Markéty Pyskaté, dcery českého krále Jindřicha Korutanského, jejíž nelehký život ve stejnojmenném románu barvitě popsal Lion Feuchtwanger. Samozřejmě to nejsou jediné důvody k výletu na Červenou Lhotu, jejíž brány se návštěvníkům po zimní přestávce právě otevírají (i když v dubnu jen o víkendech).

A kdyby se vám to v nejbližší době nehodilo, potěšit se můžete alespoň novou emisí. Známka je příjemně jednoduchá, rytina jemná, uměřená, barvy jarně svěží. Decentní zdobné razítko dobře doplňuje kresebnou výzdobu obálky s motivem ptáka a květinového dekoru. Celek možná na první pohled neohromí, ale zkuste se dívat trochu déle. Nemáte najednou pocit, že v jednoduchosti je síla?