Před 70 lety s nimi přišla svoboda

Před 70 lety s nimi přišla svoboda (PDF, 478 kB)

František Beneš

Název emise: S nimi přišla svoboda
Den vydání: 20. 1. 2015
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnoty: 4 známky s nominální hodnotou A (13 Kč), v samolepicí úpravě, společně (po 2 kusech) v jednom sešitku; kat. č. 833 – 836 (ČP)
833 – letadlo Supermarine Spitfire LF Mk. IXE
834 – tank T 34/76,2
835 – motocykl Harley-Davidson
836 – automobil Jeep Ford GPW

Rozměr známkových obrazů: 50 x 29 mm
Výtvarný návrh: Pavel Sivko (833), Václav Zapadlík (834 – 836)
Tisk: Poštovní tiskárna cenin Praha
Druh tisku: plnobarevný OF s pérovou liniovou kresbou a nápisy
Tisková forma: 5x ZS o 8 ZP
FDC: OF v barvě modrofialové

V letošním roce si celý svět připomene 70. výročí konce druhé světové války, strašného konfliktu a krveprolití, na které by měl s pokorou vzpomenout každý, kdo žehrá na dnešní nebezpečnou dobu… Pro nás jde navíc o výročí vlastně dvojí – s koncem války přišlo i toužebně očekávané osvobození od nacistické okupace, která reálně hrozila likvidací českého národa, počínaje germanizací, přes zotročení, vysídlení, po vyvraždění. Reálně šlo o jeho největší ohrožení v historii, a je samozřejmé, že musíme být vděčni všem, kdo se podíleli na jeho odvrácení.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Česká pošta připravily v této souvislosti mimo emisní plán čtyřznámkové vydání věnované válečným dopravním a bojovým prostředkům z výzbroje osvoboditelů. Čtyři samolepicí známky vycházejí společně v jednom známkovém sešitku, každá je v něm obsažena dvakrát. Na přední straně jeho destiček jsou vyobrazeny stejné motivy, jako na známkách. Uvnitř je osm známek, v mezeře mezi stranami je piktogram s označením pole sešitku v TF. Na zadní straně destiček jsou texty o autorech s jejich autoportréty a podpisy, čárový kód, logo České pošty, s.p. a hologram, který slouží jako ochranný prvek.

Ke každé známce vychází obálka dne vydání s příležitostným poštovním razítkem. V obrazové části obálek jsou stejné vojenské dopravní prostředky jako na známkách. V razítcích jsou – znak lva a domicil Praha (k 833), kolo tanku a domicil Ostrava (834), znak Harley-Davidson a domicil Plzeň (835), znak Jeep a domicil Strakonice (836), a ve všech je uvedeno datum vydání známek 20. 1. 2015.

I když série vychází nad rámec emisního plánu, lze ji přivítat hned z pěti důvodů: Je dobře, že se na tak významné výročí dostalo s dostatečným předstihem, známky jsou to opravdu povedené, jejich provedení (samolepicí, v sešitku) je praktické, jejich nominální hodnota je vyjádřena „nestárnoucím“ písmenovým označením, a především – jde o hodnotu nejpraktičtější a nejnižší (13 Kč), což je věc, po které filatelisté už dlouho volají!
František Beneš