„Revoluční vydání 1945“

František Beneš

Obliba tzv. revolučních vydání z roku 1945 – přetisků na protektorátních známkách – zjevně neklesá, o čemž svědčí ceny dosahované za ně v prodejnách, na burzách i na aukcích. Vycházejí o nich odborná pojednání a katalogy. Není přitom žádným tajemstvím, že naprostá většina z těchto „vydání“ vznikla dodatečně, jako soukromé výrobky, bez jakékoli poštovní potřeby, obvykle ve snaze nějak zužitkovat jinak neprodejné protektorátní známky.

2cast.qxdO tom psali už naši předchůdci, prakticky hned, jak se takové přetisky začaly objevovat, tedy v roce 1945, a varovali před nimi. Přesto se našli sběratelé, kteří jim věnovali pozornost. S překvapením však zjišťovali, že nemohou dát dohromady kompletní soubor, protože v průběhu let neustále přibývaly nové přetisky – a přibývají dodnes!

Nechceme nikomu radit, za co má utrácet své peníze, a tak jen malá ukázka toho, jak snadné bylo (a je dosud) si vyrobit „své“ vlastní emise: stačí si pořídit zinkografický štoček (běžná věc v každé knihtiskárně) s příslušnou kresbou, přiťuknout ho hřebíčky na dřevěný špalíček a můžete se pustit do výroby!

Na obrázku je krabička se 7 takovými štočky, z pozůstalosti po jednom západočeském sběrateli. Štočky nesou znatelné stopy používání. Kolik „revolučních vydání“ jimi asi bylo zhotoveno…