Zisk 100.000 % na internetu?

PDF verze -> Zisk 100.000 % na internetu? (PDF, 490 kB)

František Beneš

O tom, že se internetové aukce hemží padělky ke škodě sběratelů, jsme psali už mnohokrát. Někdy jde o náhodnou nabídku jinak snad seriózního prodávajícího, jindy zjevně o specializovaného distributora padělků. Do druhé skupiny zřejmě patří nabídky na Aukru i eBay, na které nás upozornil náš čtenář T. Fijala.

Na pravé známky emise Siluety s běžným řádkovým zoubkováním 13 ¾, které jsou tak i ověřeny značkou Gilbert a jeho značkou přídavnou, padělatel dodělal vzácný přítisk Balíčky do vlasti (Pof. č. PP2-4/I.).

Katalogovou cenu původní série tak „zvýšil“ tisíckrát a známky nabídl na internetu, kde s nimi má vcelku úspěch. Kupříkladu na portálu ebay za ně stržil bezmála 150 dolarů (tedy cca 3.000 Kč) a na Aukru dokonce 5.800 Kč! (dražby se zúčastnilo 15 přihazujících). Jak by řekl Horst v Teleshoppingu: A to se vyplatí! My jen dodejme, že samozřejmě pouze prodejci (vše nasvědčuje, že jde o stejnou osobu, z České republiky) – zákazníkovi rozhodně ne!

Je jasné, že si každý za své peníze může kupovat, co chce, a pokud někomu nevadí vyhodit tisíce za bezcenný padělek, je to jeho věc. Přitom stačí nahlédnout do katalogu a snadno zjistíte, že uvedené přítisky se vyskytují pouze na známkách nezoubkovaných nebo s řádkovým zoubkováním o rozměru 11 ½ (i tady samozřejmě mohou být padělané, což je vždy třeba zkoumat), rozhodně se však nevyskytují na známkách s řádkovým zoubkováním o rozměru 13 ¾! A samozřejmě si prohlédnout znaleckou značku, u níž je zřejmé, že je otištěna v poloze „zoubkovaná známka BEZ přetisku“ (s přetiskem by měla směřovat obráceně, tedy zdola nahoru)! I to je uvedeno v katalogu – stačí si to přečíst – např. v katalozích Pofis ČSR I jsou polohy znaleckých značek tradičně vyobrazeny na druhé straně obálky. Čtenáři našeho časopisu by se proto neměli nechat podobnými výrobky napálit.