Staré zlaté časy filatelistické?

PDF verze -> Staré zlaté časy filatelistické? (PDF, 559 kB)

František Beneš

Co jiného může člověka napadnout při pohledu na jídelní lístek, tehdy nazvaný Menu, vyhotovený na formuláři Obecního domu v Praze, se znakem hlavního města.

Dne 8. prosince 1937 se tu účastníkům oběda nebo večeře podávalo ruské vejce, chřestová polévka, smažené vepřové žebírko s bramborovým salátem, oříškové řezy a káva. Proč by nás to mělo zajímat? Kvůli příležitostnému razítku se stejným datem, otištěnému na lístku vpravo nahoře, které se používalo jen a jen v tento jediný den a nese nápis Praha 1 / 50 let Klubu českých filatelistů / 1887 – 1937. Šlo tedy zjevně o slavnostní akci našeho nejstaršího filatelistického spolku, a my si můžeme jen povzdechnout, že naši dávní předchůdci opravdu uměli slavit!

Od těch dob už uplynuly tři čtvrti století a my dnes víme, že nad hlavami leckterého z tehdejších účastníků se neodvratně stahovaly temné mraky, blížil se Mnichov, okupace, Únor… Možná ten prosincový den byl jedním z posledních bezstarostných, a tak bychom titulek této noticky možná měli změnit na „Konec zlatých časů filatelistických?“…