Vánoce – letos šestadvacetkrát!

PDF verze -> Vánoce – letos šestadvacetkrát! (PDF, 245 kB)

František Beneš

Přesnější by bylo říci 1 + 25x, protože vedle výplatní známky s Ladovým Betlémem (věnujeme se jí na další stránce) Česká pošta k Vánocům připravila i sérii takzvaných Vlastních známek, tedy vydání mimo emisní plán (sběratelé se nemusejí děsit – nemají běžná samostatná katalogová čísla a do generální sbírky nepatří). Upraveny jsou do podoby adventního kalendáře – list jich obsahuje 25, a pokud byste měli tolik příbuzných a přátel, mohli byste každý den, od 1. do 25. prosince, sloupnout jednu a nalepit ji na Vánoční přání (to uvádím jen teoreticky, přání se samozřejmě obvykle posílají v kratším časovém rozmezí). Tolik pohlednic ale většina z nás nejspíš odesílat nebude, doufejme tedy, že známky na poštách budou ochotni prodávat i po menších množstvích (odstřihnout z archu pásku nebo blok by jistě nebyl problém).

Název listu je Adventní čas a jeho autorkou je výtvarnice a ilustrátorka Jarmila Marešová (1953). Vlastně šlo původně o její obrázek k Adventu, z nějž bylo vybráno dvacet pět detailů, které tvoří vyobrazení na jednotlivých známkách. V prodeji by měl být od 12. listopadu, není součástí standardní dodávky v novinkové službě (bylo ale možné si jej v ní objednat) a pokud se vám líbí, ptejte se po něm na poště – prodávat se bude za nominál (tedy 25 x 13 Kč). Vedle této základní podoby pošta chystá i rozšířenou, kdy ve zvláštním obalu bude list nabízen spolu s osmi pohlednicemi (bez natištěné známky) s vánočními motivy. Pro sběratele vlastních známek uvádíme, že list má v přehledu České pošty na jejím webu číslo VZ TL 0031.

Podle mého názoru jde o dobrý příklad toho, jak sladit potřebu pošty po pestřejším sortimentu výplatních známek, které by mohla nabídnout veřejnosti, a nezatížit přitom filatelisty. Takzvané vlastní známky (v Rakousku říkají personalizované, jinde známky pro přítisky, a existují se i jiná označení) úspěšně používají v řadě států už léta, u nás poprvé vyšly před dvěma roky (skromně podotýkáme, že pionýrem v tom byl náš časopis). Běžně o nich referujeme, jen pokud jde o takzvaný vzor (tedy poprvé vydanou podobu, která naopak do emisního plánu patří), což není tento případ. Ale podoba Adventního listu je tak zdařilá, a souvislost s Ladovými Vánocemi nasnadě, že jsme pro jednou neodolali.