Další krásný aršík tria Knotci-Srb

PDF verze -> Další krásný aršík tria Knotci-Srb (PDF, 561 kB)

František Beneš

Název emise: Ochrana přírody – Beskydy
Den vydání: 3. 9. 2014
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota:
76 Kč (aršík o čtyřech známkách a třech kuponech); kat. č. A814/17
13 Kč – jezevec lesní; kat. č. 814
17 Kč – kočka divoká; kat. č. 815
21 Kč – medvěd hnědý; kat. č. 816
25 Kč – vlk (a ořešník kropenatý); kat. č. 817
Výtvarný návrh: Libuše a Jaromír Knotkovi
Rytina: Martin Srb
Rozměr aršíku: 114 x 170 mm (rozměr známek 40 x 50 nebo 40 x 23 mm)
Tisk: Poštovní tiskárna cenin Praha
Druh tisku aršíku: OTp v hnědočerné barvě + vícebarevný OF
Tisková forma: 1 AP (o 4 známkách)
FDC: OTp v barvě tmavozelené (814), hnědofialové (815), hnědočerné (816), modré (817)

Beskydy – kraj velkých šelem, zní nápis v záhlaví aršíku, dokonale vystihující náměty čtyř jeho známek – a kuponu s rysem, mimo nich však na dalších dvou kuponech a zbytku plochy nalezneme řadu dalších představitelů tamní flory a fauny. Na nevelké ploše zhruba dopisnice autoři umístili vlastně celou kapitolu přírodopisného atlasu, i když velké šelmy, kterým je aršík připsán, v naší části Beskyd žijí spíše ojediněle – vlků se tu má vyskytovat osm (původní populace byla vyhubena v roce 1914 a nyní jsou uměle vypouštěni nebo migrují se ze Slovenska), rysů šestnáct (vyhubeni u nás byli koncem 19. století a ti současní jsou rovněž výsledkem reintrodukce, nebo sem přišli ze zahraničí) a zaznamenáni jsou i tři medvědi (ti tu ovšem možná trvale nežijí a jen se občas zatoulají ze Slovenska; poslední medvěd byl u nás uloven právě v Beskydech, před bezmála 130 lety). Lepší to není ani s kočkou divokou, i ta se v Beskydech vyskytuje jen vzácně, a tak jedinou běžnou šelmu z těch na aršíku zastupuje jezevec lesní.

To ale rozsáhlému pohoří neubírá nic na přitažlivosti, krásná příroda přitahuje turisty ve všech třech státech, do nichž zasahuje – České republice, Slovensku a Polsku. Aršík manželů Knotkových (společnou korespondenci někdy podepisují Knotci, což jsem si dovolil využít v titulku) a rytce Srba je přitom přitažlivou pozvánkou pro všechny, kdo v Beskydech ještě nebyli – nebo naposled se školním výletem. Velké šelmy tady možná na vlastní oči neuvidíte (i když – kdo ví?, možná budete mít štěstí!), ale zdejší chráněná krajinná oblast, největší v České republice (má rozlohu více než 1.100 km2), s kilometry značených cest a desítkami naučných stezek, je i tak skvělým cílem pro dovolenou, i obyčejný jednodenní výlet. Pokud byste o něm uvažovali, spoustu užitečných podrobností najdete na webové stránce se sympaticky jednoduchým názvem – www.beskydy.cz.

Se známkami z aršíku vycházejí čtyři obálky dne vydání, s kresbou jezevce, kočky divoké, medvěda a vlka. Připravena byla i čtyři příležitostná razítka s vyobrazením hlavy sovy, rysa, medvěda a vlka. Sympatické je, že domicily razítek nesou názvy hned čtyř souvisejících míst: Rožnov pod Radhoštěm, Velké Karlovice, Horní Bečva a Nový Hrozenkov.
František Beneš