Gotika s rozpaky

Gotika s rozpaky

František Beneš

Název: Umělecká díla na známkách:
České gotické nástěnné malby
Den vydání: 16. února 2022
Hodnoty:
34 Kč – Karlštejn, kaple Sv. Kateřiny – Pof. č. 1151
40 Kč – Velké Meziříčí, zámek – Pof. č. 1152
Rozměr známkových obrazů: 50 x 40 mm
Rozměr aršíku: 166 x 108 mm
Výtvarný návrh: Jan Kavan; Druh tisku: OF
Tisková forma: 6 aršíků; Papír: fl-an-OF
Tisk: Hradištko, sro.; Náklad: 30 tis. aršíků
FDC: sítotisk; Tisk: Hradištko; Náklad: 2.600 sérií

Kdybych měl uvést názorný příklad emise, která podle mého názoru neměla vyjít, těžko bych hledal lepší příklad než nový aršík věnovaný gotickým nástěnným malbám. Aby nebyla mýlka, tak hned v úvodu poznamenávám, že po grafické stránce jde o aršík zdařilý a po stránce polygrafické, že je vytištěn skvěle. Ale to téma! Koho to zajímá? To se v Komisi pro tvorbu emisního plánu (poradní orgán ministra průmyslu a obchodu – MPO) nezajímají, jaké známky a aršíky vycházejí v zemích, k nimž bychom se chtěli v co nejvíce směrech přiblížit? I bohaté západní pošty si dobře hlídají, co na jejich známkách vychází, protože to jsou snadné počty: atraktivní námět = velký zájem veřejnosti = vysoká tržba = vysoký zisk. Neatraktivní námět = malý zájem veřejnosti = malá tržba = malý, nebo dokonce žádný zisk. To ovšem může být MPO a jeho poradní komisi pro tvorbu emisního plánu srdečně jedno, protože státní podnik Česká pošta spadá do kompetence ministerstva vnitra a jemu se také zodpovídá za svůj hospodářský výsledek. Je mi líto každé koruny, kterou Česká pošta na takovýchto emisích nevydělá, protože prostě nemůže – kdo by si je mimo skalní filatelisty taky koupil. O pravdivosti tohoto mého povzdechu svědčí nejlépe výše nákladu – 30 000 kusů je opravdu malé číslo. Ale co se budeme rozčilovat, dokud do toho na MPO někdo neřízne, naděje na zlepšení asi není.

Podívejme se raději na nenápadnou výrobní vadu, která se zřejmě poprvé objevila právě na tomto aršíku, a to na jeho celém nákladu. Jde o důsledek kovidové pandemie, která zasáhla i Tiskárnu Hradištko. Před vyskladněním aršíku onemocněly všechny tři pracovnice provádějící třídění a počítání (jde o ceniny, které se počítají celkem třikrát), a tak výsledné třetí počítání nebylo provedeno ručně, ale výjimečně na počítacím stroji Vacuumatic, který se jinak pro počítání známek nepoužívá. Na lepové straně aršíků však tento stroj zanechal šikmé stopy v levém a pravém horním rohu. Nejsou sice příliš výrazné, ale pozorní filatelisté si jich samozřejmě všimli, takže jsme obdrželi několik dotazů, oč jde. Je to tedy drobná výrobní vada, a protože se podle sdělení tiskárny nachází na celém nákladu, sběratelskou hodnotu aršíku nijak nesnižuje (pokud byste našli aršík bez těchto stop, dejte nám vědět, rádi o tom napíšeme).

Kresebná výzdoba obou FDC je sympaticky jednoduchá a hezky vytištěná novou technikou v naší emisní tvorbě – sítotiskem. K emisi se dobře hodí i obě razítka.

Závěrem tedy pochvala výtvarníkovi a tiskárně, ale podnět k zamyšlení těm, kdo rozhodují, co bude na našich známkách v budoucnu vycházet.