Život jako hollywoodský film

Život jako hollywoodský film

František Beneš

Název: Osobnosti: Miloš Forman
Den vydání: 16. února 2022
Hodnoty: 19 Kč – Pof. č. 1150
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Eva Hašková
Druh tisku: OF
Tisková forma: 2x 50; Papír: fl-an-OF
Tisk: Hradištko, sro.; Náklad: 750 tis.
FDC: digitální tisk; Tisk: Hradištko; Náklad: 2.600 ks

Slova v titulku nejsou nadsázkou – myslím, že takhle jednou osudy nejslavnějšího českého režiséra budou zachyceny. Počátky strašné – jak jinak nazvat tragédii, když desetiletému Milošovi (tehdy se ještě jmenoval Jan) Němci za války pro odbojovou činnost zavraždili oba rodiče. Sám přitom unikl možné smrti kvůli svému tajenému původu – až po válce se dozvěděl, že jeho skutečným otcem byl architekt židovského původu Otto Kohn, který před nacisty uprchl do Ekvádoru.

Na konci války bylo budoucímu režisérovi 13 let a jako sirotek po protinacistických odbojářích byl přijat do Koleje Jiřího z Poděbrad, kde studovali i bratři Mašínové a třeba syn jednoho z mecenášů školy Václav Havel. Odtud se Forman odrazil do prostředí kultury, vystudoval scénáristiku na pražské FAMU (jedna z jejích kateder nyní působí v Domě filatelie Profil), a stal se asistentem režiséra Alfréda Radoka. Sám jako režisér začal působit v roce 1955. Pamětníci vzpomínají, že to byl hezký a nesmírně charismatický muž, však si ho také vzala nejkrásnější hvězda tehdejšího filmu Jana Brejchová. Nebyla to však jediná krasavice v jeho životě, počátkem 60. let se seznámil se zpěvačkou Věrou Křesadlovou, kterou později obsadil do filmu Konkurs, vzal si ji a měl s ní dvojčata. (Na Věru Křesadlovou si mimochodem vzpomenu každý den, když přijdu do práce – v roce 1993 nám totiž na míru vyrobila všechny krásné Tiffaniho lampy, které dodnes zdobí prostory Profilu.)

A pak už co film, to senzace, však také některé získaly Oscary, a i ty ostatní se dodnes těší zájmu diváků.

Umělců, kteří dosáhli světového úspěchu u nás i v cizině, moc nemáme, a tak je dobré – a vlastně i přirozené -, že je připomeneme na poštovní známce. Miloš Forman si to obzvlášť zaslouží, jako režisér i jako člověk se vždycky zasazoval o nejdůležitější hodnoty – svobodu, pravdu a lidskou důstojnost.

Známka je jednoduchá a sdělná, ale na můj vkus mohla být barevnější (vzpomeňme na Amadea!).

Klíčem k Formanovu životu a dílu může být jeho výrok „Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“