Konvalinek vůně, kolem lesní tůně…

Konvalinek vůně, kolem lesní tůně…!

František Beneš

Název emise: Výplatní poštovní známka – Konvalinka
Den vydání: 20. června 2018
Hodnota: 1 Kč; č. 986 (ČP)
Rozměry známkového obrazu: 19 x 23 mm
Výtvarný návrh: Anna Khunová
Druh tisku: plnobarevný OF; Tisk: PTC Praha
Tisková forma: 4x 100
Náklad: 2 mil. ks (prvotní náklad)
FDC: nebyla vydána


V titulku jsem použil kousek textu z písně Františka Soukupa Bílé konvalinky, která v rytmu tanga vyšla na desce Supraphonu v roce 1946. Nahrál ji tehdy Karel Vacek se svým orchestrem a velkou díru do světa s ní zrovna neudělal, přesto její chytlavá melodie uvízla leckomu v uchu, a tak jsem si na ni při pohledu na novou známku vzpomněl i já. Vyobrazená rostlina se totiž celým jménem nazývá Konvalinka vonná, což je v textu písně zmíněno.

Je to známka plebejská – jedna koruna její nominální hodnoty je nejnižší, na jakou naše mince stačí -, a i formát a obrázek jsou skromné. To dobře odpovídá drobným bílým květům konvalinky na pozadí jejích zelenožlutých listů (jsou tři, což je vzácné, většinou se vyskytují jen dva).
Konvalinky mám rád, je to zamilovaná květina mé ženy a její maminky – však jsem jim jako dárek koupil hezký obrázek od Vlasty Kahovcové, která je moc pěkně maluje.

Konvalinky rostou v mnoha částech světa v Evropě, Asii i v Severní Americe. Přes velikou odlehlost těchto míst, navíc oddělených oceánem, jde pořád o stejnou rostlinu, vytrvalou, vysokou do dvaceti centimetrů, s oddénky. Kvést začíná na přelomu jara a léta. Tehdy je samozřejmě nejoblíbenější, s její charakteristickou vůní se však můžeme setkat celoročně, je součástí řady voňavek a parfémů. Stinnou stránkou je, že konvalinky jsou jedovaté, a to nejen jejich červené plody, ale i listy, a dokonce i voda z vázy, v níž byly ponořeny.

Svou nízkou nominální hodnotou nám nová známka připomíná staré (neříkám, že dobré!) časy, kdy stačila na vyplacení dopisu o hmotnosti do 20 g po většinu trvání první republiky (od 1. 1. 1922 do 15. 3. 1939), rok a čtvrt za protektorátu, a pak ještě v různých obdobích ČSR II. Dnes už žádný samostatný tarif nepředstavuje, vydána byla jako doplňková hodnota umožňující využití známek a celin některých už neaktuálních nominálních hodnot. Myslím, že dopisům bude slušet.