Houbařův sen – ale taky riziko otravy!

Houbařův sen – ale taky riziko otravy!

František Beneš

Název emise: Jedlé houby – sešitek
Den vydání: 20. června 2018
Hodnota sešitku: 190 Kč (známkový sešitek 5x 2 ks samolepicích písmenových známek „A“ = 19 Kč)
„A“ – Křemenáč březový; kat. č. 984
„A“ – Muchomůrka růžovka; kat. č. 985
Rozměry známkového obrazu: 23 x 30 mm
Rozměry sešitku: 92 x 84 mm
Výtvarný návrh: Libuše a Jaromír Knotkovi
Druh tisku: plnobarevný OF; Tisk: PTC Praha
Tisková forma: 6x (5x 2 známky)
Náklad: 200.000 sešitků (prvotní náklad)
FDC: nebyly vydány


Kdo z nás nebyl nikdy na houbách? Vždyť Češi houbaří snad odjakživa a houby jsou zmiňovány i ve velmi starých kuchařských receptech. Dneska už je tahle záliba rozšířena i v řadě zemí, kde jí v minulosti neholdovali, někde dokonce kvůli tomu omezili počet dnů v týdnu, kdy na houby můžete vyrazit, a stanovili váhu, kolik si jich nejvíc můžete odnést. To u nás snad zatím ve větší míře nehrozí, kdo by to chtěl zavést, se zlou by se potázal – alespoň jednou za rok prý do lesa na houby vyrážejí tři čtvrtiny obyvatel!

I to jistě přispěje k příznivému přijetí dvojice nových známek, které jsou určeny k vyplácení nejběžnější korespondence. Na první je vyobrazen Křemenáč březový, o němž častěji slyšíme, než ho máme v přírodě možnost nalézt. Na druhé je hojnější Muchomůrka růžovka, lidově zvaná masák. V obou případech jde o houby oblíbené a velmi chutné, ovšem pozor! – to platí jen pro tepelně upravené. Masák za syrova obsahuje látku rozkládající červené krvinky, a o křemenáči někteří autoři uvádějí, že je za syrova rovněž jedovatý (to jsem jako kluk nevěděl a v lese z něj kolikrát uždiboval, aniž bych pozoroval neblahé následky).

Známky i sešitek jsou krásné, však je navrhli osvědčení autoři, manželé Knotkovi, kteří za sebou na tomto poli mají obdivuhodný kus práce!