Myslíme zeleně… ?

Myslíme zeleně… ?

František Beneš

Název emise: EUROPA – Myslíme zeleně
Den vydání: 4. 5. 2016
Hodnota: 27 Kč; kat. č. 884 (ČP)
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Doxia Sergidou
Tisk: Poštovní tiskárna cenin, Praha
Druh tisku: plnobarevný OF
Tisková forma: 8x 8
Náklad: 168 tis. (21 tis. PL)
FDC: OTp
Výtvarný návrh: Pavel Sivko
Rytec: Václav Fajt
Tisk: PTC Praha; Náklad: 3.500 ks


Agitka – to z minulosti dobře známe a leckdo je na to dokonce alergický. Přesně tohle mě napadlo, když jsem viděl novou známku každoroční emise Europa. Má propagovat lepší vztah k životnímu prostředí, ale je to podáno tak polopatistickým, a přitom nedomyšleným způsobem, že člověka až zaráží, jak takový návrh mohl uspět v soutěži o předlohu pro známky tolika evropských zemí. Na rozdíl od jiných let, kdy si na dané téma – například lidové hudební nástroje – mohli jednotliví vydavatelé zvolit své pojetí, letos byla podoba předepsána jednotně. PostEurop však podmínky soutěže rozeslal pozdě (alespoň k nám tak dorazily), výtvarníkům řady států se do tak omletého angažovaného tématu asi moc nechtělo, a tak to dopadlo, jak dopadlo. Mezi pouhými 24 podanými návrhy zvítězil ten od kyperské autorky Doxie Sergidou, jako druhý se umístil návrh slovinský a třetí maďarský. O výsledku rozhodlo 216 hlasů ze 36 států PostEuropu.

„Malířský váleček se šedou barvou symbolizuje znečistěné ovzduší, zelená život a naději. Levá strana představuje znečištění a obrovskou katastrofu, kterou způsobují průmysl, motorová vozidla, výroba elektrické energie a neefektivní nakládání s odpady. To také ukazuje, jak lidská činnost negativně ovlivňuje životní prostředí. Zelená barva ukazuje, jak využití obnovitelných zdrojů energie a ekologické uvědomění v oblasti životního prostředí mohou pozitivně ovlivnit životní prostředí. To bude mít dobrý vliv nejen na naši generaci, ale dopomůže k tomu, aby ty budoucí mohly existovat v harmonii.“, uvedla D. Sergidou.

„Vliv našich aktivit na životní prostředí je oblastí s vysokou prioritou pro evropské provozovatele poštovních služeb. Množství tvůrců z celé Evropy inspirovalo téma spojené s evropskou ekologií. Myslete ekologicky je téma, které tvůrce přitáhlo, a vznikly tak nádherné návrhy. Rádi bychom tuto speciální 60. emisi známek EUROPA věnovali pomoci při budování dědictví pro budoucí generace.“, napsala Anita Häggblom, předsedkyně známkové sekce PostEurop a ředitelka odboru známkové tvorby Alandské pošty.

„Za posledních 60 let Evropa prošla obrovskou změnou, ale původní koncept stále přetrvává. Jsme spokojeni s výsledkem této soutěže návrhů a rád bych poděkoval všem jejím 24 účastníkům, že si udělali čas vytvořit je na předepsané téma.“, uzavřel Botond Szebeny, generální tajemník PostEurop, pocházející z Maďarska.

Téma tedy známe, zpracováno je opravdu názorně, až na to, že jinak se jeho sdělnost asi jevila na původním návrhu ve větším formátu a jinak na mnohem menší poštovní známce. Co ale přetlačuje co? Náš krásný současný zelený svět je pohlcován šedým nebezpečím symbolizovaným barvou na válečku? Nebo naopak nebezpečnou šedou realitu včerejška přeměňují dnešní (někdy až přepjaté) ekologické snahy do zelena? Pak by ale měla být barva na válečku rovněž zelená – a ne jen jeho držadlo. Kontroverzní je kombinace větrných elektráren a kolem nich letících ptáků – když pomineme všechny ostatní výtky kritiků tohoto způsobu získávání elektrické energie (snadno je najdete na internetu), neoddiskutovatelnou skutečností je, že lopatky obřích větrníků, točící se rychlostí i 200 kilometrů za hodinu, zabijí (přesněji řečeno rozsekají) ročně miliony ptáků, včetně vzácných a kriticky ohrožených velkých dravců…

Český podíl na známce se omezil vlastně jen na namontování názvu státu a nominální hodnoty, a na doplnění siluety letícího ptáka vpravo, čímž Pavel Sivko propojil návrh kyperské autorky s „naší částí“. Tuzemská je i kresebná výzdoba obálky dne vydání, se stromem „s lidskou tváří“, podle mého názoru lépe symbolizujícím propojení lidí a přírody (byť vypadá trochu jak Fantomas), v jednoduché a robustní rytině Václava Fajta (takhle hutně byly kdysi tištěny známky na rotačním lisu Stickney). Razítko je rovněž české, Pavel Sivko v něm názornou grafickou zkratkou ukázal řetěz tvořený lidmi a stromy.