Narodili se ve stejný den a prožili spolu celý život

Narodili se ve stejný den a prožili spolu celý život

František Beneš

Název emise: Emil Zátopek a Dana Zátopková
Den vydání: 7. září 2022
Hodnoty:
27 Kč; kat. č. 1171 – Dana Zátopková
33 Kč; kat. č. 1172 – Emil Zátopek
Rozměry známkových obrazů: 50 x 40 mm
Rozměr aršíku: 165 x 109 mm
Výtvarný návrh: Eva Hašková a Jan Maget
Druh tisku: OF; Tisk: Hradištko, sro.
Tisková forma: 6x AP 2; Náklad: 26.000 aršíků
FDC: digitální tisk; 2.600 kusů; Tisk: Hradištko, sro.

Olympijské vítěze a mnohonásobné mistry všech možných stupňů ve svých sportech, manžele Zátopkovy, zná u nás každý. Méně se ví, že se narodili ve stejný den, 19. září 1922, oba na severní Moravě. Tím ale podobnost končí. On byl z chudé dělnické rodiny s osmi dětmi, ona z rodiny vysokého důstojníka, a její strýc a kmotr Sergej Ingr byl armádním generálem a ministrem obrany čs. exilové vlády v Londýně. Přesto se našli, zamilovali a přes mnohé překážky vzali. Jistě v tom hrál velkou roli sport, kterým oba žilli a v němž dosáhli světových úspěchů. Je tedy přirozené, že sté výročí jejich narození bylo připomenuto v emisním plánu.

Na aršíku, FDC a razítkách jsou jejich sportovní disciplíny naznačeny srozumitelně, škoda, že stejný přístup nezvolili autoři i pro obě známky.

Přes celosvětovou slávu a popularitu zůstali Dana a Emil Zátopkovi skromnými a v podstatě „obyčejnými“ lidmi. Filatelisté se o tom mohli přesvědčit na mnoha autogramiádách, kde jim ochotně a s úsměvem podepisovali různé suvenýry. Když jsme v roce 1988 letěli na světovou výstavu Finlandia do Helsinek, usměvaví Zátopkovi cestovali stejným směrem. Až nás překvapilo, jak nenápadně a skoro plaše se oba chovali a jak přátelsky reagovali na pozdravy a pokusy o konverzaci ze strany ostatních cestujících. Jak jsme se pak přesvědčili, ve Finsku, kde před 70 lety oba zvítězili na olympiádě, jsou dodnes nesmírně populární.

Škoda, že aršík na jejich počest má tak malý náklad!