Pof. 745 – Gratulujte s orchidejí!

PDF verze -> Pof. 745 – Gratulujte s orchidejí! (PDF, 479 kB)

František Beneš

Název emise: Gratulační motiv – Orchideje „A“ (výplatní písmenová známka s kupony pro přítisky)
Den vydání: 3. října 2012
Platnost: od 3. října 2012 ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: písmenová známka „A“ – č. 745 (ČP)

Autoři: Libuše a Jaromír Knotkovi
Rozměr známkového obrazu: 23 x 30 mm
Druh tisku známek i FDC: plnobarevný OF; vytiskla PTC
Tisková forma: 9 známek + 12 kuponů; část nákladu s potištěnými kupony (celkem 4 různé kresby), část nákladu s nepotištěnými kupony, na něž bude možné nechat zhotovit přítisky podle přání
Papír: fl-an-OF
Náklad: tisk neukončen

Známky s kupony pro přítisky si u nás za bezmála deset let svého vydávání získaly oblibu uživatelů této služby, i sběratelů. Zatímco uživatelé si je chválí asi všichni, zejména pro rychlost zhotovení (na počkání) a demokratickou možnost nechat je vyrobit třeba i v jediném listu (a získat tak originální upomínku za nevysokou cenu), se sběrateli je to složitější. Po počátečním okouzlení z nové služby pošty přišla studená sprcha v podobě nekvalitních tisků zhotovovaných externí tiskárnou. Ta v řadě případů nejen pokazila kvalitní grafickou předlohu, ale v průběhu let připustila i vznik nemalého počtu nejrůznějších zmetků, které prošly její výstupní kontrolou (až se někteří filatelisté oprávněně ptali, zda jde o pouhou náhodu). A to nemluvíme o svévolném komolení ochranných prvků, takže tyto známky bylo pro běžné spotřebitele prakticky nemožné rozpoznat například od barevných rastrovaných fotokopií, tedy padělků ke škodě pošty.

Tyhle doby jsou ale naštěstí už snad za námi. Tisku známek s kupony pro přítisky se chopila Poštovní tiskárna cenin, a na jejich vzezření je to okamžitě znát – kvalita provedení je nesrovnatelně vyšší. Nový je i obraz samotné známky, který navrhli naši nejpilnější tvůrci, manželé Libuše a Jaromír Knotkovi. Námět orchideje (Paphiopedilum venu) nepochybně souvisí s nedávno vydaným aršíkem Krása orchidejí, z jehož přípravy pilné dvojici jistě zbylo dost nevyužitých nápadů. Odkazuje na to sama úprava přepážkového listu, který evokuje spíše aršík – kresby orchidejí na kuponech vzájemně plynule přecházejí (Dracula bella, Phalaenopsis amboinensis, Dendrobium tobaense, Cattleya leopoldii) a potištěny jsou i okraje listu – na vodorovných jsou ptáci a motýli, na svislých jsou nápisy Orchideje / Orchideae, v rozích kolibříci. Výsledek působí opravdu přitažlivě a jistě osloví i mnohé nefilatelisty.