Pof. 772 – Svatý Václav – výplatní poštovní známka

PDF verze -> Pof. 772 – Svatý Václav – výplatní poštovní známka (PDF, 543 kB)

František Beneš

Název emise: Svatý Václav – výplatní poštovní známka
Den vydání: 31. 7. 2013
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: 13 Kč – č. 772 (ČP)

Autor: Jan Kavan
Liniová rozkresba: Václav Fajt
Rozměr známkového obrazu: 23 x 19 mm
Druh tisku: plnobarevný OF s liniovou kres­bou; vytiskla PTC Praha
Tisková forma: 4x 100
Papír: fl-an-OF
Náklad: 10 mil., tisk dosud ukončen
FDC: nebyla vydána

Jde o nové, mírně upravené vydání známky Pof. 724, který vyšla v samolepicí úpravě s písmenovou hodnotou „A“ loni 6. června; článek o ní jsme přinesli ve F6/2012 na s. 10. Vzhledem k tomu, že námět známky zůstal nezměněný, odkazujeme na něj; pokud číslo nemáte k dispozici, článek naleznete na strán­kách www.FrantisekBenes.cz v rubrice Nové známky.

Na rozdíl od předchozího vydání, které bylo písme­nové, na samolepicím papíru a v přepážkových arších o 40 známkách, má nová známka nominální hodnotu vyjádřenou v korunách, je na obyčejném papíru s lepem, v arších o 100 kusech, a její obraz je zhruba o 30 % menší.

Nová známka zjevně vychází v souvislosti s oz­ná­menou změnou poštovního tarifu, i když je otázkou, proč nestačila už dříve vydaná stejná známka pís­menová – ty byly přece pro podobné účely zavedeny. Možná jde o určitý způsob výkladu povinnosti pošty mít k dispozici známku odpovídajícího tarifu, protože příslušný předpis vznikl v době, kdy u nás písmenové známky ještě nevycházely. Pozitivní je, že známka má menší formát než předchozí, který se lépe hodí pro výplatní známky. Jako krok zpět naopak může veřejnost vnímat skutečnost, že známka není samolepicí – na tohle zlepšení si totiž uživatelé poštovních služeb u výplatních známek rádi zvykli.