Pof. 778 – Sto let na zpěněné vodě

PDF verze -> Pof. 778 – Sto let na zpěněné vodě (PDF, 257 kB)

František Beneš

Název emise: MS ve vodním slalomu
Den vydání: 4. 9. 2013
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: 10 Kč; č. 778 (ČP)

Výtvarný návrh: Jan Ungrád
Rytec: Jaroslav Tvrdoň
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Druh tisku: OTr v černé barvě + HT v barvách modré a červené; vytiskla PTC Praha
Tisková forma: 2x 50
FDC: OTp v barvě tmavě modré; tisk PTC Praha.

Pražská Troja, to není jen zoologická zahrada, do níž se po generace dalo dojít procházkou přes starobylou Stromovku a pak přes pontonový most nebo přívozem, to je i slalomový kanál, na němž se v polovině září bude konat mistrovství světa ve vodním slalomu. Pořádají ho Mezinárodní kanoistická federace a Český svaz kanoistů, a po loňském Světovém poháru je to další vrcholná akce tohoto sportovního odvětví v našem hlavním městě.

Kanoistika má u nás dlouhou tradici, jako ostatně vodáctví obecně. Jednou z nejoblíbenějších sportovních i turistických tratí jsou vltavské Čertovy schody nad jihočeským Vyšším Brodem, takže návštěvníci tamní pobočky Poštovního muzea mají příležitost spojit filatelistický zážitek se sportovním.

Mistrovství se koná u příležitosti stého výročí založení Českého svazu kanoistů, který se za tu dobu může pochlubit mnoha významnými sportovními úspěchy – některé lze dokladovat i filatelisticky. Však jména jako Doktor nebo Hilgertová zná u nás nejspíš každý. Právě jubileum přispělo k tomu, že se světové mistrovství do Prahy vrací po neobvykle krátké době, po pouhých sedmi letech – předchozí zde proběhlo v roce 2006.

V obrazu známky je závodník projíždějící brankou, v typické dynamické pozici, obklopený stříkající vodou. Vlevo od něj je malá česká vlajka. Tím, že obraz známky nemá tradiční bílý rámeček a voda se rozlévá přes zoubkování, nabyl výraz na dramatičnosti. Je škoda, že bílá, negativně provedená nominální hodnota 10 Kč, bude už v době konání mistrovství pro obyčejné tuzemské zásilky neaktuální, ale snad nejbližší pošty budou mít dostatek známek tříkorunových, aby účastníci a návštěvníci mistrovství mohli své zásilky vyplatit tematicky související novinkou.

Se známkou vychází obálka dne vydání a připraveno bylo i příležitostné razítko.