Pof. 708 – Tradice české známkové tvorby letos poněkud jinak

PDF verze -> Pof. 708 – Tradice české známkové tvorby letos poněkud jinak (PDF, 105 kB)

František Beneš

Název emise: Tradice české známkové tvorby – Josef Liesler
Den vydání: 20. ledna 2012
Platnost: od 20. ledna 2012 ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: 10 Kč – č. 708
Autor: Oldřich Kulhánek

Rytec: Miloš Ondráček
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný s čtyřbarevným hlubotiskem v barvě fialové, žluté, modré a oranžové; vytiskla PTC, a. s., Praha
Tisková forma: 2 x (30 + /8 + 4K/)
Papír: fl-an, Náklad: 874.000
Data tisku: 31. 10. – 7. 11., 25. 11. 2011
FDC: ocelotisk z ploché desky v barvě fialové;
vytiskla PTC, a. s., Praha

Námětem nejnovějšího přírůstku této každoroční emise je portrét významného tvůrce našich poštovních známek Josefa Lieslera. Oldřich Kulhánek jej doplnil Lieslerovým nepřijatým návrhem známky Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 1986. Josef Liesler (19. 9. 1912, Vidolice u Kadaně – 23. 8. 2005, Praha), český malíř, grafik a ilustrátor, absolvoval vysokou školu architektury a pozemního stavitelství. Už na studiích projevoval velký výtvarný talent. Kreslení považoval za základ umění. Měl proto rád grafiku a zejména litografii, kde mohl uplatnit souhru přesné linie a barvy. Jeho obrazy nás zaplavují bohatstvím tvarů i sytou barevností. Už jako mladíka ho za války přijali do prestižního výtvarného spolku Mánes. Patřil také k nejstarším žijícím členům výtvarného sdružení Hollar. Získal řadu ocenění, např. první cenu Unesco za nejkrásnější známku světa, známou Hydrologickou dekádu 1975. Poštovních známek navrhl více než stovku. Za celoživotní dílo byl v roce 2003 oceněn medailí Za zásluhy. Velmi si také považoval členství ve veleslavné florentské Akademii a v královské belgické akademii umění. Svůj život popsal s laskavostí a humorem v knize Vzpomínky – Adie Jolie (2000). I ve vysokém věku (dožil se 93 let) byl výtvarně činný a neustále rozšiřoval své dílo. O jeho duševní svěžesti jsme se mohli přesvědčit i v redakci našeho časopisu, když nám ve svém malostranském ateliéru poskytl obsáhlý rozhovor, který jsme však už nestihli autorizovat… Letos v září si připomeneme, že od narození tohoto velikána naší známkové tvorby uplyne neuvěřitelných sto let.

Známka vychází v úpravě obvyklé pro tuto emisi, tedy včetně známkových sešitků obsahujících list s 8 známkami a 4 potištěnými kupony, jejichž námětem je drobná grafika a podpis J. Lieslera. Na kuponech je ocelotisková černá barva doplněna pouze dvěma hlubotiskovými barvami, fialovou a modrou.

Výtvarný návrh emise připravil Oldřich Kulhánek, rytcem známky, kuponu i FDC byl Miloš Ondráček. V kresbě FDC je motiv z Lieslerova obrazu Karnevalová noc. Příležitostné razítko obsahuje faksimile jeho podpisu a je v něm vepsáno Praha.