Poštovní skřítci na křídlech růžových ptáků

Poštovní skřítci na křídlech růžových ptáků (687KB)

František Beneš

Název emise: Pošta na křídlech
Den vydání: 4. 3. 2015
Platnost: ode dne vydání ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: A (ke dni vydání 13 Kč); kat. č. 841 (ČP)
Rozměr známkového obrazu: 23 x 30 mm
Výtvarný návrh: Dušan Kállay
Tisk: Poštovní tiskárna cenin Praha
Druh tisku: plnobarevný OF
Tisková forma: 6x (9 + 12 K); PL s kupony pro přítisky
FDC: plnobarevný OF; vytiskla PTC Praha

Vystihnout ducha pošty – zejména toho mytického, s poštovními trubkami a skřítky -, to Dušan Kállay umí. Ukázal to už několikrát a sklidil za to obdiv a uznání nejen u nás, ale i v cizině, kde se hned tak našinec neprosadí (říkáme našinec, protože Filatelie je časopisem českých a slovenských filatelistů, a tak se to vztahuje i na rodáka z Bratislavy, kde žije a působí dodnes). Jeho návrhy známek by obstály i jako závěsné obrazy, a možná by pošta mohla takové připravit a jako zvětšené, krásně vytištěné a zarámované reprodukce je nabídnout na svých velkých pobočkách.

Výtvarný potenciál návrhu známky se přece nevyčerpá jejím vydáním, a Poštovní tiskárna cenin by si jistě poradila i s tiskem větších formátů. Například Dánská pošta to tak dělá – a má úspěch!
A tím jsme došli k jádru pudla: Kállayovy kresby snesou zvětšení, ale nikoli zmenšení. Potřebují určitý minimální prostor, který u předchozích vydání známek měly, a dnes jej nedostaly. Stručně a jednoduše řečeno, dnešní známka měla mít alespoň o polovinu větší (ne-li dvojnásobný) formát, aby byly její detaily zřejmé a čitelné. Nakonec to vidíme už v záhlaví, sám název státu je neobvykle drobný a pod ním je nepřehledná změť postaviček, na kterou je třeba vzít lupu, aby jeden poznal, co vlastně představují. A přitom stačí málo, jak můžeme vidět v pravém horním rohu přepážkového listu, kde skřítek s křídly z dopisních obálek, se třemi psy a kočkou krásně vyzní. Stejný problém je na devíti „standardních“ kuponech, zatímco na třech vpravo jsou díky lepšímu poměru kresba : formát obrázky přece jen zřetelnější. Ale to si měl autor včas uvědomit, rozměr budoucí známky jistě znal, a tak mu měl návrh přizpůsobit a nepřetížit jej množstvím detailů. Na původním návrhu, v šestinásobném zvětšení, vše samozřejmě vypadá jinak, ovšem není nic snadnějšího, než podívat se lupou z větší vzdálenosti, a vidět tak výsledek ne zvětšeně, ale naopak příslušně zmenšený. Čtyři skřítci, šest letících růžových ptáků (plameňáci to nejsou, ti mají jiný zobák), osm vysokých klobouků, tři poštovní trubky, osm dopisních obálek, do toho Karlův most se Staroměstskou mosteckou věží a dlouhou frontou domů na nábřeží – to je hodně ambiciózní záměr na papírek rozměru 2 x 3 centimetry!

Šťastná není ani volba barvy nominální hodnoty – nejdůležitějšího „provozního“ údaje. V šedé kresbě dolní části známek není černé A dost zřetelné a měla pro něj být zvolena kontrastnější barva (proč ne třeba červená?).

Uvedené výhrady se naštěstí většiny uživatelů listovních služeb nebudou příliš týkat – známka je určena spíše filatelistům, kteří si na její kupony nechávají přitisknout svůj obrázek a text. A každý filatelista má samosebou v kapse nebo na stole lupu, takže si titěrné obrázky snadno zvětší. Berme je tedy jako naše malé poštovní tajemství, do kterého ti ostatní nejsou zasvěceni. A Dušanu Kállayovi přejme, aby se jeho dalším návrhům dostalo větší známkové plochy.

Se známkou vychází obálka dne vydání, na níž je vidět, že jemná autorova kresba (či spíše akvarelová malba) tištěná ofsetem se ne zrovna dobře snáší s jinak pěknou „látkovou“ strukturou povrchu papíru FDC – lépe by vynikla na papíru hlazeném. Letící poštovní skřítek s trubkou a dopisem na razítku má správný rozměr a samozřejmě věříme, že spěchá se zásilkou za jejím adresátem.