Poštovní schránka na rohu ulice, to není nějaká lecjaká věc…

Poštovní schránka na rohu ulice, to není nějaká lecjaká věc…

František Beneš

Název emise: 200 let poštovní schránky
Den vydání: 4. října 2017
Hodnota: 16 Kč; kat. č. 945 (ČP)
Rozměr známkového obrazu: 23 x 40 mm
Výtvarný návrh: Pavel Sivko
Rytina: Bohumil Šneider
Tisk: OTr černý, HT modrý, žlutý, červený
Papír: fl-an-OF; Tisk: PTC Praha
Tisková forma: 2x (30 + /8 + 2x 2K/)
Náklad: 600 tis. + 20 tis. SL
FDC: OTp v barvě černé
Tisk: PTC Praha; Náklad: 4.000

Kvete modře, lidé si jí váží velice,
svěřují se jí docela,
psaníčka do ní házejí ze dvou stran,
z jedné smutná a z druhé veselá

Kdo by si při pohledu na novou známku nevzpomněl na Wolkrovu báseň, jak jsme se ji učili nazpaměť z čítanky na základní škole? Dopisů ubývá, schránky už dávno nejsou modré, jestlipak zůstaly alespoň v současných čítankách?
Sám mám k poštovním schránkám vztah, historickým i současným, u nás i v cizině. Při svých cestách po světě je fotografuju a už jsem o nich napsal pěkných pár článků do Filatelie. 200 let od jejich zavedení u nás je dobrou příležitostí k vydání poštovní známky. A je jenom logické, že tohle poštovní téma, blízké filatelistům, bylo spojeno s propagací chystané Světové výstavy poštovních známek PRAGA 2018.

Emise se mi líbí. Pavel Sivko navrhl sdělnou známku, námět provedl vzdušně a přiměřeně barevně, a spojil v něm originálnost podání s tradicí naší známkové tvorby. Poněkud hrubý (a nezvyklý) mi připadá jen rastr modré barvy, ale to přičítám svému zlozvyku prohlížet si všechno zvětšovacím sklem, běžní uživatelé poštovních služeb si toho jistě nevšimnou. Šneidrova rytina známky je jednoduchoučká, což je dobře, harmonuje tak se záměrem výtvarníka. Hezké a přiměřené je i razítko na obálce dne vydání, typicky sivkovský je pošťák vybírající jednu ze čtyř historických schránek v její kresebné výzdobě. I na něj stojí za to podívat se lupou, jak pozorně sleduje vytahované dno schránky. Trochu mi vadí orámování kresebné výzdoby, které ji zejména zprava utlačuje. Pokud byla třeba svislá linka, možná mohla navázat na šikmou linii chodníku a naznačit tak roh ulice, o němž tak hezky v souvislosti se schránkou mluvil už Wolker…