Vladimír Suchánek – Krásná neznámá

Vladimír Suchánek – Krásná neznámá

František Beneš

Název emise: Tradice české známkové
tvorby – Vladimír Suchánek
Den vydání: 20. ledna 2023
Hodnota: B (ke dni vydání 21 Kč); č. 1187
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Eva Hašková
Druh tisku: OF; Papír: fl-an-OF
Tisk: Hradištko, sro.
Tiskové formy: známky 2x PA 50,
SL 6x (8 + /2 + 2/K)
Náklad: 750 tis. + 9 tis. SL (= 72 tis. známek)
FDC: digitální tisk; Tisk: Hradištko, sro.; Náklad: 2.500

Jako titulek jsem použil název časosběrného dokumentu, který o svém tatínkovi pro Českou televizi natočil režisér Martin Suchánek. Rozhodně stojí za zhlédnutí, a pokud jste to nestihli 8. února na ČT 2, můžete to zkusit na internetové stránce www.ceskatelevize.cz. V. Suchánek v něm říká, že byl v životě obdařen dvěma talenty – hudebním a výtvarným. Oběma těmto oborům se zapáleně věnoval a oba jsou také spravedlivě připomenuty na nové emisi – hudební na kresebné výzdobě FDC.

Vladimír Suchánek vstoupil do naší známkové tvorby v polovině devadesátých let, ale už předtím mne s tímto tvůrcem nádherných litografií seznámila společná kamarádka herečka Věra Křesadlová. Bydlel v domě U zlatého slunce na Novém světě, v kouzelném zákoutí pod Pražským hradem. Šlo vlastně o trojdomek, který před ním obýval malíř Jiří Anderle, jehož práce rovněž vstoupily do naší známkové tvorby. Jako student nedalekého gymnázia Jana Keplera jsem kolem tohohle starobylého stavení často chodil a říkal si, jak to asi vypadá uvnitř? Když mne tu pak pan Suchánek prováděl, musel jsem uznat, že miniaturní interiér je ještě roztomilejší, než jsem si představoval. Své grafiky tvořil v ateliéru, z něhož jsou dokonce vidět špičky věží Svatovítské katedrály. S některými jeho pracemi se setkávaly miliony lidí v podobě dvanácti výplatních poštovních známek postupně vydávané emise Znamení zvěrokruhu – vždyť jich dohromady vyšlo hodně přes půl miliardy!

Pan Suchánek, žák dalšího významného tvůrce našich známek, Cyrila Boudy, po dvě desetiletí stál v čele SČUG Hollar, jehož členy byla i řada autorů čs. a českých známek. Rád bych o něm i proto napsal víc, ale tak zdařile, jako v dokumentu ČT, to prostě nedovedu…