Voňavá vánoční známka – hezké téma na zkoumání

Voňavá vánoční známka – hezké téma na zkoumání

František Beneš

Název emise: Vánoce
Den vydání: 10. listopadu 2021
Hodnota: B (ke dni vydání 19 Kč); č. 1141
Rozměr známk. obrazu: 23 x 30 mm
Výtvarný návrh: Pavel Sivko
Druh tisku: OF + vůně sítotiskem
Papír: fl-an-OF; Tisk: Hradištko, sro.
Tisková forma: 2x 50
Náklad: ke dni vydání 3,5 mil.
FDC: nebyla vydána

Vánočních známek u nás vyšla už pěkná řádka, takže máme s čím srovnávat. Tu letošní od Pavla Sivka považuju za obzvlášť zdařilou – je pojata jednoduše a zcela srozumitelně, doslova tak, že snad víc vánočnější už ani být namohla. Ozdobený stromeček přece zná každý, a autor na něj navěsil tradiční skleněnou kouli, ozdobené perníčky a taky jablíčko, po jehož rozkrojení uvidíme, jak se nám bude příští rok dařit. Formát známky je vůči námětu přiměřený, je dobře, že se nesáhlo k ještě menšímu (jaký měla například první vánoční známka České republiky), to by bylo šetření na nepravém místě.

Zvláštností téhle nové známky je vánoční vůně, přidaná do tiskové barvy. Nejde však o barvu ofsetovou, ale o „bezbarvou barvu“ sítotiskovou, obsahující mikroskopické kapsle s vůní, v níž někdo cítí hřebíček, jiný perníček nebo i vánoční punč. Jejich německý výrobce zaručuje nejméně roční účinnost a novinkou je, že aroma se uvolňuje až tlakem, tedy například dotekem, díky němuž kapsličky prasknou.

Pro nás filatelisty je zajímavé, že onen sítotiskový tisk byl proveden samostatně, tedy nezávisle na tisku ofsetovém, jímž byl zhotoven obraz známky. Průhledná barva (někdo jí říká pojidlo a někdo lak) byla nanesena ve tvaru komety padající z pravého horního do levého dolního rohu známky. Použito k tomu bylo síto obsahující 50 polí (10 x 5), tedy stejně, jako přepážkové archy známek.

Protože je „bezbarvá“, není na první pohled vidět na denním ani umělém světle, a protože neobsahuje opticky aktivní látky, není příliš výrazná ani pod UV lampou s modrou trubicí. Pod lampou s trubicí bílou je vidět lépe (obr. vpravo), ale tu používá jen málokdo. Mně se ji nejlépe daří prohlížet pod lupou, při šikmém pohledu proti světlu. Známku si položím obrazem nahoru na stůl tak, aby byla proti oknu a dopadalo na ni denní světlo (ale jde to i ve světle umělém, tedy pod lampou). Lupu zvětšující 10x k ní přiložím pod úhlem zhruba 45° a zaměřím se na levý dolní roh. Proti písmenu O ve jménu Sivko je vidět jedna špice hvězdy, provedená jakoby bílou křídou – na rozdíl od prakticky ploché barvy ofsetové je ta sítotisková přece jen ve vrstvě, na okraji otisku dokonce vytváří dojem fuláže. Nedejte se při tom zmýlit jemnými barevnými tečkami ofsetového rastru na bílé ploše kolem kresby známky – ten se sítotiskem nesouvisí. (Při pohledu okem, bez zvětšení, ty tečky vidět nejsou, ale protože mám rád věci dovedené k dokonalosti, možná by příště stálo za to takové zbytky rastru odstranit, aby bílá plocha byla skutečně bílá – s vhodným grafickým programem by to v počítači nebylo složité.)

A proč o tom tak podrobně mluvím? Jde o případ, kdy není vyloučen výskyt zajímavých odlišností od standardní podoby, tedy o posun polohy komety nebo dokonce o stav, kdy by úplně chyběla. V obou případech by šlo o výrobní nahodilost, která by byla vítaným obohacením specializované sbírky a nejspíš měla i vysokou cenu (jak vysokou, to by záleželo na počtu nalezených kusů – pokud tedy vůbec nějaké vznikly a budou objeveny). Obecně by to šlo přirovnat ke známkám 50 h a 1 Kčs G. Husák 1983, na nichž byl rovněž použit „podtisk“ a vyskytují se kusy, kde je posunut nebo dokonce chybí. Na tomto místě je třeba konstatovat, že u nové vánoční známky žádné výrazné posuny sítotiskové komety dosud doloženy nebyly, ale – kdo ví? V každém případě i tady platí, že štěstí přeje připraveným, takže Vy to teď víte a jistě si každou tuhle voňavou známku, která Vám přijde pod ruku, pořádně prohlédnete. A pokud narazíte na popsanou zajímavost, dejte nám o tom vědět!

Před případným nákupem známek bez sítotiskové komety však doporučujeme konzultaci s důvěryhodným znalcem – není vyloučeno, že se nějaký padělatel pokusí zjistit, jestli by ji nešlo odstranit, a možná na ni bude působit i nevhodné prostředí, například kontakt s některými agresivními foliemi, takže možná může být zeslabena nebo odstraněna i nezáměrně.