Výstava Liberec 2022 – po čtyři dny centrum evropské filatelie

Výstava Liberec 2022 – po čtyři dny centrum evropské filatelie

František Beneš

Název emise: Evropská výstava poštovních známek LIBEREC 2022
Den vydání: 12. říjen 2022
Hodnoty:
„E“ (=39 Kč ke dni vydání); č. 1178 – tučňáci
„E“ (=39 Kč ke dni vydání); č. 1179 – ptáci
Rozměr známkových obrazů: 23 x 40 mm
Výtvarný návrh: Pavel Sivko
Druh tisku: OF; Tisk: Hradištko, sro.
Tisková forma: 2x PL (5x 10 známek – soutisk 25 + 25 známek střídavě po sloupcích 5 známek)
Náklad: 250.000 sérií
FDC: digitální tisk; Tisk: Hradištko, sro.
Náklad: 2.800 sérií

„V životě můžete dosáhnout čehokoli, máte-li odvahu o tom snít, inteligenci vytvořit realistický plán a vůli dotáhnout ten plán do konce.“ Sidney Friedman

Tenhle citát dokonale vystihuje příběh hrstky nadšenců, kteří si vytkli smělý cíl – uspořádat v centru libereckého kraje evropskou filatelistickou výstavu, a k tomu navíc vlastně neoficiální světovou výstavu polární filatelie. Jak se jim obojí podařilo, mohli posoudit návštěvníci a hovoří o tom i článek v příloze dnešního čísla – Informacích SČF. My se v rubrice Novinky České pošty podíváme na emisi, která k výstavě vyšla.

Autorem její výtvarné podoby je můj oblíbený grafik Pavel Sivko, který mimochodem zanedlouho (přesně 24. ledna 2023) oslaví významné jubileum – 75. narozeniny. Už teď mu s předstihem blahopřejeme!

Vydání sestává ze šesti položek: dvou známek, dvou FDC a dvou jejich razítek, všechny v odlehčeném až veselém duchu.
Polovina z nich je věnována Evropské výstavě, kde téma symbolizují ptáci se známkou v zobáčku, vykukující z mnoha budek. Já si to vykládám tak, že strom symbolizuje náš kontinent a budky na něm jednotlivé státy, i ty spolu přece těsně sousedí. Obdobná je i kresba na obálce dne vydání, kde je ale jedna velká budka s řadou otvorů. Ptáček je i v razítku, které připomíná Kongres Evropské federace filatelistických svazů, který proběhl v rámci výstavy.

Druhá polovina emise je věnována Polárnímu salonu, tedy části výstavy věnované polární filatelii. Na známku Sivko umístil skupinu tučňáků, každý s dopisem nebo známkou pod křídlem. Na kresbě FDC pluje lední medvěd na kře ve tvaru známky, v razítku je opět tučňák a logo výstavy.

Známky vyšly společně v padesátikusových arších, střídavě ve sloupcích po pěti nad sebou (což je k filatelistům milosrdnější, než kdyby byly uspořádány šachovnicově, jak to známe například z některých dřívějších emisí Ochrana přírody).

Emise se mi líbí, škoda jen, že v kresbě známek nebyl uplatněn pérový prvek, použitý jen ve jménu autora a roce vydání. Obrysové linky budek, těl ptáčků i tučňáků, ptáci na obloze a samozřejmě i známky a dopisy na obou Sivkových kresbách k tomu přitom přímo svádějí! Stejný postesk platí i pro obě kresby na obálkách, u nichž si představte, že by obrysové linky byly vytištěny stejně ostře jako zkratka FDC a logo Polárního salonu. To mimochodem dokazuje, že digitální stroj v Tiskárně Hradištko tohle umí – jen to chtít využívat!