Kolotoč mého dětství

Kolotoč mého dětství

František Beneš

Název emise: Letenský kolotoč NTM
Den vydání: 13. března 2024
Hodnota: „B“ (ke dni vydání 27 Kč); č. 1252
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Mikuláš Kavan
Druh tisku: OF; Tisk: Tiskárna Hradištko
Tisková forma: 2x PA 50
Náklad: 400.000
Rytec FDC: Bohumil Šneider
Tisk FDC: DT; Tiskárna Hradištko; 2.300 kusů


Se stářím více než 130 let aspiruje letenský kolotoč na prvenství v celé Evropě. Postaven byl sice na Vinohradech, ale po dvou letech jej přestěhovali na Letnou, oblíbené výletní místo Pražanů, poblíž tehdejší lanové dráhy. Já jsem jej objevil už jako kluk, bydleli jsme v nedalekých Dejvicích, a tak jsem měl mnohokrát příležitost svézt se na jeho neobvykle velkých koních potažených pravou koňskou kůží, nebo v některém ze čtyř autíček. Působivé bylo i to, že kolotoč nestál pod širým nebem, jak bylo obvyklé u většiny kolotočů a lochnesek na Matějské pouti, ale v krásném pavilonu, tedy pod střechou.

Jako starší jsem pak kolotoč míjel v sedmdesátých a osmdesátých letech na romantických procházkách po hřebenu letenské stráně, a měl tak příležitost pozorovat, jak rok od roku chátrá. Na lepší časy mu svitlo dva roky po revoluci, kdy byl vyhlášen kulturní památkou. Přesto z něj zanedlouho zmizel orchestrion a zvon. Záchrany se dočkal po roce 2005, kdy se jej ujalo Národní technické muzeum a nechalo jej zrekonstruovat. Až se vypravíte na výlet do těchto končin, můžete se o tom přesvědčit.

Emisi navrhl Mikuláš Kavan, syn tvůrce mnoha našich známek Jana Kavana. Udělal to neotřele, včetně „westernového“ B nominální hodnoty. Nápadité je oválné razítko. Na staré dobré časy upomíná rytá výzdoba FDC.