Světový úspěch na EXPO ‘58 skvěle připomenutý na nové emisi

Světový úspěch na EXPO ‘58 skvěle připomenutý na nové emisi

František Beneš

Název emise: Český design: Jaroslav Ježek
Den vydání: 17. května 2023
Hodnota: „B“ (ke dni vydání 23 Kč); č. 1206
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Klára Melichová
Druh tisku: OF; Papír: fl-an-OF
Tisk: Hradištko, sro.
Tiskové formy: 2x PA 50, SL 6x (8 + 4K)
Náklad: 500 tis. známek + 8 tis. SL
Tisk FDC: DT; Tiskárna Hradištko; 2.400 kusů


Český porcelán má skvělou tradici, nepřerušenou ani v dobách komunistické totality. Výrazně se na ní podílel i Jaroslav Ježek, od jehož narození letos uplynulo sto let – přesto byl vlastně současníkem i dnešních třicátníků, dožil se totiž bezmála osmdesáti let. Jako designér porcelánu největších úspěchů dosáhl před 65 lety na bruselském Expu, kde jeho sošky koní získaly zlatou medaili a Moka souprava Elka dokonce Velkou cenu výstavy. Obojí je připomenuto na nové emisi, souprava na známce a jeden z koníků na FDC.

Autorkou její grafické úpravy je výtvarnice Klára Melichová, která není nováčkem na poli naší známkové tvorby. Ostatně, má to v krvi, vždyť jejím otcem byl slavný výtvarník a tvůrce mnoha našich poštovních známek Oldřich Kulhánek. Více jsem o ní psal ve F12/2019 při příležitosti vydání emise 100. výročí Čs. červeného kříže, kterou rovněž navrhla.

Stejně jako tehdy, i dnes musím pochválit, jak si se svěřeným úkolem poradila. Střízlivě a s plným respektem k zobrazovaným předmětům. Známka je krásná, a napomohla tomu i tiskárna – povšimněte si, jak je proveden zlatý dekor na černobílém porcelánu. I razítko je skvělé. Jen škoda, že kresba na FDC není vytištěna černobíle, další barvy v ní totiž ruší.