Theodor Pištěk, legenda několika oborů

Theodor Pištěk, legenda několika oborů

František Beneš

Název emise: Umělecká díla na známkách –
Theodor Pištěk
Den vydání: 20. října 2021
Hodnoty:
30 Kč – Ecce Homo; kat. č. 1139
34 Kč – Autoportrét u okna II.; kat. č. 1140
Rozměr známkových obrazů: 40 x 50 mm
Druh tisku: OF; Papír: fl-an-OF
Tisk: Hradištko, sro.
Tisková forma: 4x PL 2+2 + potištěný kupon
Náklad: 60.000 sérií (30.000 PL)
FDC: digitální tisk
Tisk: Hradištko, sro.; Náklad: 2.700 sérií

Uznání ve světě i doma se dožije jen málokterá osobnost. Kostýmnímu výtvarníkovi, scénografovi a malíři Theodoru Pištěkovi (1932) se to podařilo. Držitel Oscara za kostýmy k Formanovu filmu Amadeus (nominovaný na stejnou cenu i za film Valmont) se skvěle prosadil i v dalších oborech. Podílel se na tvorbě našeho pavilonu na Expo 1967 v Montrealu, byl reprezentantem při automobilových závodech na okruzích, prezident Václav Havel jej požádal o navržení uniforem Hradní stráže. Vedle toho všeho je i znamenitým výtvarníkem – malířem a tvůrcem plastik. Právě tuto část jeho rozsáhlé tvorby připomíná dvouznámková emise, jejíž předlohou je jednak obraz vážící se k autorově automobilistické závodní minulosti, a jednak malba zobrazující „zabalenou“ bustu z cyklu Zabalené figury, vzniklém za normalizace jako jistá reakce na ni.

Devětaosmdesátiletý Pištěk pochází z rodiny slavných umělců, jeho tatínkem byl známý herec stejného jména, a pradědečkem vynikající malíř František Ženíšek. Výtvarné geny se v rodině dědí i nadále, syn Jan Pištěk je rovněž malířem a divadelním výtvarníkem.
Obě známky jsou hezké, ale je škoda, pokud vidíte jen je – skvělou kombinaci totiž tvoří s kresebnou výzdobou FDC a jejich razítky. Však nad tím vším osobně bděl sám autor!

České poště lze vyjádřit pochvalu, že ohleduplně nevytěžíla z emise komerční maximum na úkor sběratelů, což by se stalo, pokud by známky byly umístěny křížem a kupon rozdělen na dva.