To se vám jednou na lesním paloučku udělala taková divná mlha

To se vám jednou na lesním paloučku udělala taková divná mlha

František Beneš


Název emise: Dětem – Víla Amálka
Den vydání: 18. května 2016
Hodnota: A (16 Kč) – č. 888 (ČP)
Předloha: Václav Bedřich
Grafická úprava: Alex Dowis
Rozměr obrazu známky: 23 x 30 mm
Tisk: Poštovní tiskárna cenin, Praha
Druh tisku: plnobarevný OF
Tisková forma: 6x sešitek s 10 známkami
Papír: samolepicí papír fl-an-OF
Náklad: 2 mil. (200 tis. sešitků)
FDC: plnobarevný OF; Tisk: PTC; Náklad: 3.500


…malilinko do ní zafoukal vítr a stála tu najednou panenka, která se rozhodla, že si bude říkat víla Amálka. Těm, kdo při televizní premiéře jako malí žasli nad jejími příběhy a nemohli se dočkat Večerníčka, dneska pomalu táhne na padesát. Na Amálku se už asi dívali se svými dětmi a někteří možná i s vnoučaty, která to mají jednodušší, mohou si ji pustit na YouTube.

Bedřichovy obrázky jsou krásné a veselé, stačí se na ně podívat a hned se vám zlepší nálada. Je věčná škoda, že příležitost použít je na poštovní známku nedostal jiný umělec, s větším citem pro jejich tvorbu.

A. Dowis se s tímto úkolem zjevně moc nepáral, prostě vzal kresbu, zleva vysadil z tuctového písma název státu, vpravo nahoře hodnotu, takže na vlastní obraz zbylo málo místa a víla je neúměrně malá. Navíc se nezdržoval ani pozadím a výsledek vypadá odbytě. Není to poprvé, kdy původní předloze neprospěl, stačí si vzpomenout na Jiránkovy králíky v létě a v zimě.

O poznání hezčí je kresba na FDC, i když i té by prospělo barevné pozadí (stačí se podívat na zadní stranu destiček sešitku). Za nejzdařilejší tak považuji razítko, veselé a hravé, se správnými proporcemi.