Výtvarný návrh: Petr Minka
Druh tisku: OF; Tisk: Tiskárna Hradištko
Tisková forma: 2x PA 50; Náklad: 400.000
FDC: DT; Tisk: Tiskárna Hradištko; Náklad: 2.300

Jan Veselý byl v cyklistice pojem – u nás i v zahraničí. Jihočeský rodák se ale svými závodnickými počátky trefil do nešťastné doby. Bylo mu šestnáct, když se jako pekařský učeň s nůší na zádech zúčastnil prvního závodu, v němž startovalo na tři sta pekařských učňů – a rovnou ho vyhrál. Tyhle jeho počátky zachycuje vtipně razítko na FDC. To už ale Česko pohltil protektorát. Celých těch temných šest let Jan pracoval jako pekař. Povzbuzen nečekaným sportovním úspěchem si na splátky koupil závodní kolo, v práci i po ní pilně trénoval a po osvobození vyhrál první poválečné mistrovství v silniční cyklistice. To už pracoval jako úředník, ale z těch pekařských dob si odnesl bolesti v zádech, vždyť také v nůši každodenně vozil dobrých 30 kilogramů chleba a pečiva! V prvních poválečných letech závodil jako amatér, později přestoupil do Armádního tělovýchovného klubu a stal se tak profesionálem.

Nejslavnější bylo jeho vítězství v Závodu míru, který byl výkladní skříní sportu nových komunistických režimů v ČSR, Polsku a východním Německu. Vyhrál jej v roce 1949, celkem v něm startoval sedmkrát a vyhrál rekordních 16 etap.

Poslední ročník, kterého se v roce 1957 jako čtyřiatřicetiletý cyklistický veterán zúčastnil, byl pro něj osudný. Už ani startovat nechtěl, čím dál víc ho bolela „pekařská“ záda, takže už moc netrénoval a spíš pomýšlel na konec sportovní kariéry. Funkcionáři ho ale přesvědčili, a že tomu podlehl, po zbytek života považoval za svou největší chybu. Pro nesnesitelnou bolest zad vzdal, za což jej režim obvinil ze zrady dělnické třídy a jediné místo, které pak sehnal, byla práce závozníka. Tak skončil fenomenální závodník…

Nyní jej připomněla zdařilá emise autora, jehož práci hodnotím vysoko a přeju mu zadání dalších úkolů!